Yeni Başlayanlar İçin Bisiklet Türleri | Peloton Türkiye
Şu An Buradasınız
Anasayfa > Video > Yeni Başlayanlar İçin Bisiklet Türleri

Yeni Başlayanlar İçin Bisiklet Türleri

Yeni Başlayanlar İçin Bisiklet Türleri

Peloton Türkiye olarak video serimizde bu sefer bisiklet sporuna yeni başlayacaklar için bisiklet türleri hakkında temel bilgilerden , bisiklet türlerinin avantajları ve dezavantajlarından bahsettik.

Dağ Bisikletleri

Dağ bisikletleri ülkemizde en çok kullanılan bisiklet türlerinden birisidir. Çok fazla tercih edilme sebeplerine gelecek olursak bunlar ucuz olması , kolay temin edilebilir oluşu , bakım masraflarının düşük olması , her yere olması ve şık görünüşlerinin kullanıcıları cezbediyor olması sebebiyle insanların ilk tercihi olmaktadır.

Dağ Bisikleti
Dağ Bisikleti

Aslında dağ bisikletleri birçok kullanım alanına uygundur ancak özellikle şehirde sürmeyi tercih edenler için uygun bir seçim olmayabilir ancak uzun turlar için portbagaj takabiliyor olmamız bize avantaj sağlar. Ama siz yine de uzun turlara çıkmadan önce lastiklerini değiştirmeyi düşünün , aynı zamanda patika sürüşleri içinde oldukça uygun bir bisiklettir.

Dağ Bisikletlerinin Dezavantajları
  • Özellikle giriş seviyesi ve demir modellerin ağır olması
  • Kalın lastiklere sahip olması sebebiyle asfaltta sürerken oldukça fazla efor sarfetmemiz
  • Sürtünme sebebiyle yüksek süratlere çıkışın zor oluşu

Şehir Bisikletleri

Şehir bisikletleri günlük kullanım için asfalt şehir yollarına oldukça uygundur. Aynı zamanda kullanım kolaylığı ve ergonomi sebebiyle başlangıç seviyesinde tercih edilebilecek bir bisiklet türüdür. Amortisörlü ve amortisörsüz olabilirler. Ön maşanın amortisörlü olması şehir içinde çukurlar , kaldırımlardan inip çıkmanızda yardımcı olacaktır ancak yokuş çıkarken enerjinizi emmemesi için kilitli maşalı modelleri tercih etmenizi öneririz.

Şehir Bisikleti
Şehir Bisikleti

Ağırlıkları dağ bisikletleri ile neredeyse aynıdır ancak lastiklerinin daha ince ve slick olması enerji sarfiyatı konusunda bize yardımcı olacaktır. Portbagaj takabiliyor oluşumuz uzun turlarda da eşyalarımız taşımamızı sağlayacaktır. Hatta dünya turuna çıkan birçok bisikletçide bu tipteki bisikletleri tercih ederler.

Eğer amacınız haftasonu keyifli turlar yapmaksa şehir bisikletini tercih etmenizi öneririz.

Yol Bisikletleri

Çoğu bisikletçinin en son varacağı nokta burasıdır , takdir edersiniz ki çoğu bisikletçi yol bisikletlerine imrenerek bakmaktadır. Yol bisikletleri tamamen düz (flat) amortisörsüz bir yapıya sahiptir , bunun sebebi amortisörlerin ağırlık kazandırmasıdır. Amortisörler genellikle ağırlık kazandırdıkları için karbon malzemeler tercih edilir. Diğer bisiklet türlerine göre büyük aynakol dişlileri , küçük arka kaset dişli modelleri sizi zorlayacaktır çünkü pedala daha fazla kuvvet uygulamanız gerekecek aynı zamanda ergonomik olarakta diğer bisiklet türlerine göre oldukça rahatsızdırlar ama açıları sebebiyle rüzgara karşı daha efektif sürüşler yapmanızı sağlayacaktır.

Yol Bisikleti
Yol Bisikleti

Yol bisikleti kullanmak çok büyük dikkat ister , özellikle ülkemizin bozuk yolları , yola paralel yapılan mazgallar bir anlık dikkatsizlikle birlikte çok ciddi kazalara yol açabilir. Yüksek süratlere ulaşmak yol bisikleti ile çok daha kolay olacağı için fren mesafesinide düşünmeniz gerekir. Manevra yeteneği de diğer bisiklet türlerine oranla daha kısıtlıdır bu sebeplerden dolayı direkt olarak yol bisikleti ile bu spora başlamanızı tavsiye etmiyoruz.

Kullanım alanı genellikle performanslı sürüşler ve yarışlardır. Şehir içi turlarda yol bisikleti kullanmak oldukça zor olacaktır çünkü sürekli duran trafik sizin ivmelenirken daha fazla efor sarfetmenizi gerektirecektir. Günü birlik turlar için uzun mesafeler kat etmemizi sağlasada genellikle birkaç günlük kamplı turlar için ideal değildirler.

Katlanır Bisikletler

Özellikle ulaşımının büyük kısmını toplu taşıma ile yapanların tercih edebileceği bir modeldir bunun sebebi ise toplu taşımada katlanır bisikletlerin saat uygulamasına takılmıyor oluşudur. Ayrıca az yer kaplaması sayesinde kendi evinizde veya haftasonu bir noktaya kadar aracınızla gidip orada bisikletinize binebilmeniz için oldukça uygundurlar.

Katlanabilir Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet

Katlanır bisikletler genellikle 20″ jantlara sahiptirler ancak daha küçük jantlı modelleride vardır , elektrikli ve elektriksiz modelleri vardır. Jantlarının küçük olması sebebiyle üzerinde dengenizi sağlamanız biraz zor olabilir. Yokuş çıkma konusunda da diğer bisikletlere oranla oldukça yeteneksizdirler. Katlanır bisiklet alırken özellikle gidon ve sele yükseklik ayarlarının olmasına dikkat edin bazı modellerde bu ayarların olmayışı ergonomik olarak sizi zorlayabilir. Katlanabilir bisikletler ile uzun yola çıkmanızda zor olacağı için uzun turlar için de tavsiye etmiyoruz.

Top